سایه شوم خرافات بر سر حیات وحش یزد

به گزارش وبلاگ وردپرسی ها، حیات وحش ایران این روزها نه تنها در معرض تهدید عواملی مانند خشکسالی، نابودی زیستگاه ها، آلودگی های زیست محیطی و شکار غیرمجاز و بسیاری از چالش های دیگر است بلکه خرافات و خرافه گرایی نیز مزید بر این عوامل، منجر به کشتار بی رحمانه و نابودی برخی گونه ها شده است.

سایه شوم خرافات بر سر حیات وحش یزد

این که برخی افراد از روی ناآگاهی و ساده لوحی یا برای سودجویی و درآمدزایی اقدام به نابودی محیط زیست خود می نمایند همانند کسی می مانند که بر روی شاخه درختی نشسته و همان شاخه را با اره یا تبر قطع می نماید.

در این میان دردآورترین موضوع خسارت به طبیعت و حیات وحش تنها به بهانه خرافات و باورهای اشتباه در عصر موسوم به دوران تکنولوژی و پشرفت علوم در حوزه های مختلف است، هر چند که بحث خرافه گرایی و روی آوردن به خرافات مسأله ای است که نه فقط مردم عادی بلکه گاهی افراد تحصیل نموده جامعه را هم به این موضوع موهوم و خیالی که اسلام به شدت آن را نفی نموده، مبتلا می نماید.

معمولاً خرافات ریشه در گذشته های دور دارند که به اعتقادات غلط افراد نسبت به یک ماجرای خاص بر می گردد ولی این مسئله چندی است که در جامعه شدت گرفته و حتی به جان حیات وحش کشورمان نیز افتاده و گونه های زیادی را قربانی این باورهای اشتباه نموده است.

تلقین باورهای نابودگر حیات وحش توسط رمال ها

برخی از سودجویان به ویژه رمال ها و دعانویسان با تلقین برخی خرافات و باورهای اشتباه برای کسب درآمد نامشروع از افراد ساده لوح جامعه، خوش یمن بودن یا بد یمن بودن برخی از اعضا و جوارح حیوانات را مطرح می نمایند و متاسفانه برخی عوام نیز به راحتی آنها را می پذیرند.

به عنوان نمونه برخی از دعانویسان عنوان می نمایند که حیواناتی مانند لاک پشت، مار، کلاغ، سگ، کفتار و برخی دیگر از حیوانات می تواند در زندگی افراد تاثیرگذار باشند و به همین دلیل نیز از اعضای بدن این قبیل حیوانات برای دعانویسی استفاده می نمایند.

گاهاً نیز برخی از افراد ناآگاه مصرف برخی اعضای بدن حیوانات را برای درمان بعضی بیماری ها تجویز می نمایند و این در حالی هیچ مدرک علمی چنین ادعاهایی را تایید نمی نماید ولی برخی همچنان بر این باورهای اشتباه پای بند هستند و آن را دنبال می نمایند.

صید نامتعارف برخی حیوانات برای سودجویی

در این میان برخی برای سودجویی و بدون آگاهی از اقدام خود نسبت به نابودی حیات وحش و محیط زیست خود اقدام می نمایند که نمونه بارز آن صیدهای غیرمجاز است هر چند که برخی از این شکارها خارج از عرف نیز به نظر می رسد.

نمونه بارز این موضوع صید مار و عقرب برای فروش زهر آن با قیمت های گزاف است که علیرضا زمانی عنکبوت شناس برجسته کشورمان در این باره عنوان می نماید: برخی از باورهای اشتباه و دروغین منجر به شکار و کشتار برخی جانوران مانند خفاش ها و عقرب های کشورمان شده است.

وی تاکید می نماید: باید این موج از باورهای اشتباه در جامعه کنترل شوند چرا که علاوه بر نابودی جمعیت بسیاری از موجودات، منجر به ایجاد بازارهای سیاه خرید و فروش حیوانات نیز شده است.

کفتارها قربانی خرافات و باورهای اشتباه

موسی شمسایی مسئول موزه تاریخ طبیعی اداره کل محیط زیست یزد در این باره با اشاره به تاثیر باورهای اشتباه بر محیط زیست و حیات وحش به خبرنگار وبلاگ وردپرسی ها- منطقه یزد، می گوید: متاسفانه باورهای اشتباهی که در میان برخی افراد جامعه وجود دارد، منجر به شکار و نابودی برخی از جانوران حیات وحش شده و این مسئله تنها محدود به یزد نمی گردد بلکه تمام کشور را در برگرفته است.

وی با تاکید بر این که بسیاری از این خرافات و باورهای اشتباه به صورت سینه به سینه نقل شده اند، اضافه می نماید: متاسفانه نسل عصر تکنولوژی به رغم پیشرفت علوم مختلف هنوز هم بر این باورهای ناصحیح که اعضای بدن برخی از حیوانات برایشان خوشی و سعادت یا بدبختی و ظلالت خواهد آورد، معتقد هستند.

این مسئول در همین رابطه به خرافه و باور غلطی که در مورد کفتارها وجود دارد و موجب کشته شدن تعداد زیادی از آنها در یزد شده است، اشاره و تصریح می نماید: در یکی از شهرستان های یزد، مردم بر این باور هستند که کفتارها نوزادان را می دزدند و می خورند لذا نسبت به پیدا کردن لانه و کشتار خانواده آن ها اقدام می نمایند و حتی پس از کشتار بی رحمانه، جسد آن ها را نیز می سوزانند.

وی تاکید می نماید: کفتارها، جانورانی لاشه خوار هستند که دور از جمعت انسان ها زندگی می نمایند لذا هیچ گونه دسترسی به نوزاد انسانها ندارند ولی هنوز هم برخی مردم با تکیه بر این باورهای اشتباه، آن ها را شکار می نمایند.

مسئول موزه تاریخ طبیعی اداره کل محیط زیست استان رمال ها را عامل دیگری در به وجود آمدن باورهای اشتباه در بین جامعه می داند و در این باره می گوید: عقایدی مانند استفاده از عضوی از بدن کفتار ماده، مهره دوم گردن مار و پوست آهو برای دعا نویسی، از جمله مواردی است که موجب کشتار این حیوانات شده است.

وی با بیان این که کنترل و جلوگیری از چنین اقداماتی تنها با ارتقای سطح آگاهی افراد ممکن است، ابراز می نماید: راهکاری جز آموزش نمی تواند منتج به اقدامی راهگشا و موثر در این زمینه گردد چرا که از بین بردن خرافات و باورهای اشتباه، تغییراتی اساسی را در فرهنگ مردم می طلبد.

بازار داغ خرید و فروش لانه خفاش!

شمسایی برخی عقاید اشتباه مانند خواص دارویی در برخی از اعضای بدن برخی حیوانات را نیز عامل دیگری برای کشتار آنها برمی شمارد و اظهار می نماید: متاسفانه شایعاتی نادرست از تاثیر صفرا و برخی جوارح بز کوهی، خرس، تشی(سیخور)، کبک و امثال این حیوانات باب شده که موجبات کشتار آن ها را فراهم نموده است و این در حالی است که هیچ کدام از این باورها منبع درست و علمی نیز ندارند.

وی تاثیر لانه خفاش بر درمان سرطان را نیز یکی از دیگر خرافات شایع در بین مردم ذکر می نماید و می گوید: این روزها تاثیر لانه خفاش بسیار رواج یافته و موجب ایجاد بازاری برای خرید و فروش لانه خفاش در بین برخی افراد شده است، در حالی که یک سوال اساسی در این مورد باقی می ماند؛ کدام لانه؟

این کارشناس محیط طبیعی در این مورد خاطرنشان می نماید: خفاش یک پستاندار پرنده است که به دیوار مکان هایی مانند غارها می چسبد و هرگز لانه ای ایجاد نمی نماید اما این باور اشتباه، بازار داغی برای درآمدهای کلان برخی از سودجویان فراهم نموده است.

وی می گوید: همین باور غلط باعث شده تا مردم برای پیدا کردن لانه خفاش به غارها هجوم بیاورند و این در حالی است که از سویی، خفاش ها در زمستان به خواب می روند و متابولیسم بدن آن ها به شدت پایین می آید ولی زمانی که افراد برای پیدا کردن لانه آن ها اقدام می نمایند در واقع این پستانداران را از خواب بیدار و موجب افزایش متابولیسم بدن در نهایت روبرو آنها با کمبود غذا و سرما و سپس مرگشان می شوند.

این مسئول در سرانجام آموزش در سطح مدارس با عنوان یک ساعت با محیط بان را یکی از اقدامات ارزنده در زمینه پرورش باورهای درست در میان دانش آموزان بیان و همکاری رسانه ها را نیز در این زمینه موثر ذکر می نماید.

تهیه شده توسط فاطمه رهبر یزدی

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سایه شوم خرافات بر سر حیات وحش یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه شوم خرافات بر سر حیات وحش یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید