مشروح مصاحبه رئیس جمهور سوریه با رسانه فرانسوی، اسد:با آمریکایی ها در هیچ چیز همکاری نکرده ایم

به گزارش وبلاگ وردپرسی ها، ایسنا نوشت:بشار اسد تأکید کرد که جنگ علیه تروریسم در این کشور همچنان ادامه دارد هر چند که در این جهت سوریه پیشرفت زیادی داشته است.

مشروح مصاحبه رئیس جمهور سوریه با رسانه فرانسوی، اسد:با آمریکایی ها در هیچ چیز همکاری نکرده ایم

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در گفت وگو با نشریه الکترونیک فرانسوی پاری مچ گفت که تروریسم همچنان در شمال سوریه حضور دارد و آمریکا، ترکیه، انگلیس و فرانسه همچنان از تروریست ها حمایت می نمایند.

رئیس جمهوری سوریه حضور نیروهای فرانسوی در خاک این کشور بدون موافقت دولت سوریه را اشغالگری و نوعی از تروریسم دانست و تأکید کرد که دولت فرانسه باید به حقوق بین الملل رجوع کند البته، فرانسه در مراحل اولیه اسلحه می فرستاد، نمی دانم آیا واقعاً در ماه ها یا سال های اخیر تغییری در این موضوع ایجاد شده است یا خیر. ما در حال حاضر اطلاعاتی نداریم اما هنگامی که نیروهای فرانسه بدون درخواست دولت قانونی سوریه وارد خاک این کشور شوند، این اشغالگری است. بین حمایت از تروریسم و اعزام نیروهای نظامی برای اشغال یک کشور تفاوت چندانی نیست. مساله یکی است و عناوین آن فرق می نماید.

اسد ادامه داد: آیا ما می توانیم نیروهای سوری را بدون درخواست دولت فرانسه به این کشور اعزام کنیم تا با تروریسم مبارزه نمایند؟ قانون بین المللی حاکم بر اقدامات دولت های دنیا است نه نیت ها. تمایل به مبارزه با تروریسم کافی نیست، برای مبارزه با تروریسم قوانین بین المللی وجود دارند. دولت سوریه با داعش مبارزه می کرد چرا فرانسه از آن حمایت نکرد؟ چرا دولت فرانسه با داعش مبارزه و از جبهه النصره حمایت می نماید در حالیکه هر دو گروه تروریستی هستند؟

وی درباره تغییر در موضع فرانسه از زمان فرانسوا اولاند رئیس جمهوری سابق این کشور تا دوره امانوئل ماکرون گفت: در ظاهر بله اما وقتی که اشغالگر باقی بماند، این نوعی تروریسم است. باید این حقیقت را درک کنید. ما باید در خصوص تغییر اقدامات صحبت کنیم، نه ظاهر. اظهارات برای ما مهم نیستند بلکه اقدامات روی زمین مهم هستند.

اسد درباره تغییر اقدامات روی زمین تاکید نمود: اقدامات از طریق بازگشت به قوانین بین المللی تغییر می نمایند، ما از دولت فرانسه چیزی نمی خواهیم. ما خواستار حمایت های سیاسی و مالی و امنیتی آنها نیستیم. ما به آنان نیاز نداریم و می توانیم امور خود را در سوریه مدیریت کنیم اما ما می خواهیم آن ها به نظام بین المللی بازگردند. این نظام در حال حاضر وجود ندارد. ما شاهد هرج و مرج بین المللی هستیم. ما نمی خواهیم که آن ها از رئیس جمهوری حمایت نمایند، این موضوع برای من اهمیتی ندارد و برای ما مهم نیست که بگویند این رئیس جمهوری خوب است یا بد. این مساله سوری است. تنها چیزی که می خواهیم این است که آن ها هر چیزی را که ریخته شدن خون، قتل و شکنجه در سوریه را افزایش می دهد، متوقف نمایند.

رئیس جمهوری سوریه درباره حضور تکفیری ها از جمله تکفیری های فرانسوی در زندان های سوریه این گونه ادامه داد: صرف نظر از ملیت ها، مقامات ذی صلاح آمارها را در اختیار دارند اما در هر صورت اگر آنان هستند، مشمول قوانین سوریه خواهند بود. من آمارها را در اختیار ندارم، تروریست تروریست است چه فرانسوی باشد چه سوری.

وی درباره توافق با یگان های مدافع خلق کرد برای ورود به مناطق تحت کنترل آنها و موضع گیری سوریه درباره این زندانیان گفت: همه تروریست های مستقر در مناطق تحت کنترل دولت سوریه مشمول قوانین سوریه خواهند بود. قانون سوریه در رابطه با تروریسم بسیار واضح است و آنها در دادگاه های ویژه تروریسم محاکمه می شوند. رجب طیب اردوغان (رئیس جمهوری ترکیه) به دنبال باج گیری از اروپاست، کسی که به خودش احترام قائل است به این شکل حرف نمی زند، مؤسسات و قانون وجود دارند و موضوع فرستادن تروریست ها یا هر محکومی به کشور دیگری بر اساس توافقنامه ها بین کشورها انجام می گردد. بیرون راندن یک تروریست از زندان تا غیرنظامیان را بکشد یک اقدام غیراخلاقی است.

اسد درباره حمایت های روسیه و ایران از کشورش در جنگ هشت ساله در سوریه تاکید نمود: جنگ سخت است و آسان نیست و ما هم ابرقدرت نیستیم. ما در حال جنگ با ثروتمندترین و قدرتمندترین کشورهای دنیا هستیم. طبعاً هیچ شکی وجود ندارد که حمایت دوستانمان به کاهش تلفات منجر شده و به ما برای بازپس گیری سرزمینمان یاری نموده است. اگر از ما می پرسید که آیا سوریه بدون برخورداری از این حمایت به سوی تجزیه یا شکست کامل می رفت باید بگویم که این یک سوال فرضی است چرا که گاهی حدس زدن نتیجه بازی تنیسی که در آن 2 بازیکن دخیل هستند سخت است چه برسد به جنگی که در آن دهها بازیگر و صدها هزار جنگجو دخیل هستند.

رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به سوالی درباره تصمیم برای ترک کشورش در طول مدت جنگ توضیح داد: حقیقت این است که من به آن فکر نکردم. چون این گزینه موجود یا مطرح نبود. این موضوع فقط توسط مقامات غربی مطرح شد، مادامی که توسط ملت سوریه مطرح نگردد، نمی توانم به این گزینه فکر کنم تا زمانی که ملت سوریه بگویند، منظورم اکثریت مردم سوریه است نه اقلیتی از تروریست ها یا اقلیت ساختگی توسط آژانس های اطلاعات خارجی یا اقلیتی که به دلیل دریافت پول از قطر دست به تظاهرات زدند. این موضوع توسط اکثریت مطرح نشده است بنابراین من ماندم.

اسد درباره نزدیک شدن جبهه النصره به محل سکونتش و رسیدن آنها به محله عباسیین دمشق در سال 2013 تاکید نمود: این امر درست است. دمشق سال ها تحت محاصره کامل یا جزئی قرار گرفته بود. این بزرگ ترین انگیزه برای من بود تا باقی بمانم و از کشورم دفاع کنم. این وظیفه من بر اساس قانون اساسی است که از مردم در برابر تروریسم دفاع کنم.

رئیس جمهوری سوریه درباره بازسازی کشورش نیز گفت: صنعت دارد رشد می نماید. در بعضی از بخش ها، به عنوان مثال بخش داروسازی در حال رشد هستیم، در خصوص بازسازی نیز همینطور. شما می توانید به حلب بروید که توسط تروریست ها به شدت ویران شده است و هر سال تغییرات در این شهر را حس می کنید. دولت و شهفرایندان مشغول بازسازی هستند. اخیراً و در طول شش ماه گذشته، بعضی از شرکت ها برای سرمایه گذاری به سوریه آمدند، البته سرمایه گذاری خارجی در این شرایط کند باقی خواهد ماند. اما راه هایی برای دور زدن تحریم ها وجود دارند. آن ها به زودی سرمایه گذاری خواهند کرد اما این بدان معنی نیست که فرایند سرمایه گذاری سریع خواهد بود. من واقع گرا هستم. این به مدت زمان محاصره و روش های آن بستگی دارد. این موضوع همچنین به بازگشت سوری ها از خارج بستگی دارد. اکنون دارند برمی گردند اما به تدریج. پاسخ دادن به این موضوع سخت است اما این یک فرآیند مداوم برای سال هاست.

اسد همچنین درباره بازگشت آوارگان گفت: در کمتر از یک سال بیش از یک میلیون سوری بازگشتند و فرایند بازگشت در حال حاضر به خصوص پس از آزادسازی دمشق و منطقه جنوبی و اطراف آن افزایش یافت. البته بخشی از بازگشت نیز مربوط به بازگشت زیرساخت ها و سایر خدمات از قبیل برق، مدارس و بیمارستان هاست. متاسفانه این سه بخش بیشترین بخش هایی هستند که تحت تاثیر محاصره قرار می گیرند. در عین حال غرب بر پناهجویان فشار وارد می نماید تا به سوریه بازنگردند آنان برای غرب یک مساله انسانی هستند که از آن به عنوان یک ورق برای اهداف سیاسی استفاده نمایند.

اسد ادامه داد: بسیاری از مهاجران هوادار دولت هستند و انتخابات ریاست جمهوری در سال 2014 شاهد بر آن است و آنان در این انتخابات شرکت کردند و به نفع رئیس جمهور رای دادند. در خصوص بازگشت آنان هیچ مسئله ای وجود ندارد. این بازگشت بدون عفو عمومی صورت می گیرد. بخشی از کسانی که برمی گردند، مخالفان هستند که در حق آنان هیچ پفراینده ای وجود ندارد زیرا آنان قانون را نقض ننموده اند. در خصوص مخالفت با من، اکنون مخالفان در قلب سوریه وجود دارند و هیچ مسئله ای وجود ندارد. ما بطور مداوم با آنان همکاری می کنیم. در خصوص عفو عمومی، ما چند یکبار عفو عمومی صادر کردیم، چند ماه پیش یک عفو عمومی صادر کردیم، چون بعضی می ترسند که بدون عفو عمومی بیایند. فکر می نمایند که دستگیر خواهند شد اما تنها کسانی که سلاح حمل می نمایند دستگیر می شوند و حتی آنها را هم می بخشیم.

رئیس جمهوری سوریه درباره اعتراضات در ایران، لبنان، و عراق تاکید نمود: اگر می خواهیم در خصوص شعارهایی مثل آزادی صحبت کنیم، آن ها می توانند نقاب زیبایی باشند اما چیزی زشت پشت آنها نهفته است. من به شما مثال می زنم. بوش یک و نیم میلیون عراقی را تحت عنوان دموکراسی به قتل رساند. سارکوزی تحت عنوان آزادی مردم لیبی در کشته شدن صدها هزار نفر از مردم لیبی سهیم بود. امروزه فرانسه، انگلستان و آمریکا با عنوان حمایت از نمودها قانون بین المللی را نقض می نمایند. نمودها بخشی از ملت سوریه هستند و ملت مستقلی نیستند. در سوریه در سال 2011 همین شعارها بود. آن ها برای کشتن پلیس و شهفرایندان و تخریب اموال عمومی به کار گرفته شدند. بنابراین ما نباید بر شعارها متمرکز باشیم، بلکه بر حقایق روی زمین باید تمرکز کنیم.

اسد درباره کشته شدن ابوبکر بغدادی، سرنموده سابق داعش تاکید نمود: همواره وقتی با این سوال روبرو می شوم خنده ام می گیرد. چرا که سوال مهمتر این است که آیا بغدادی واقعاً کشته شده یا خیر و اینکه آیا این نمایش عجیبی که آمریکا ترتیب داده؛ واقعاً رخ داده است؟ داعش ساخت آمریکاست. این گروه تروریستی جزو نمایشنامه است. هنگامی که بغدادی در زندان آمریکایی بود، آمریکا بازیگری به او آموخت. بنابراین من می گویم که این رویداد نمایشنامه بزرگی است اما آیا واقعا رخ داد؟ ما نمی دانیم، این بدان معنا نیست که وی کشته نشده است، اما اگر کشته گردد، او کشته نمی گردد زیرا او یک تروریست است. آنها قادر بودند زمانی که داعش نفت را از سوریه به عراق منتقل کند، به آن حمله نمایند اما این کار را انجام ندادند. افزون بر این هنگامی که داعش به ارتش سوریه در دیرالزور حمله کرد، آمریکا به ارتش سوریه ضربه زد و به داعش حمله نکرد. بنابراین ما با آمریکایی ها همکاری ننموده ایم. ما در مبارزه با تروریسم نمی توانیم با کسانی که از تروریسم حمایت می نمایند، همکاری کنیم.

وی درباره تشکر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از سوریه نیز اکید کرد: این هم یکی از جوک های بامزه ترامپ است. این فقط یک جوک است.

اسد درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در کشورش توضیح داد: شاهدی بر ادعای استفاده از سلاح شیمیایی تا امروز وجود ندارد. استفاده از این سلاح جان صدها یا هزاران نفر را خواهد گرفت و این اتفاق نیفتاده اما سبب مجموع این شواهد این است که ارتش سوریه در برابر تروریست ها پیشرفت می نماید، پس باید بهانه ای وجود داشته باشد تا به ارتش سوریه ضربه بزنند و این امر رخ داد. ادعای استفاده از سلاح شیمیایی در دو مورد منتشر می گردد هنگامی که ارتش سوریه در حال پیشرفت باشد یا وقتی که برای عملیات بزرگی آماده می گردد پس آنها قبل از شروع عملیات این ادعا را منتشر می کردند تا ارتش سوریه را تهدید نمایند. چیز دیگری هم هست. ما به خوبی پیشرفت می کنیم پس چرا از سلاح شیمیایی استفاده کنیم؟ ارتش سوریه به هر جا وارد می گردد غیرنظامیان آنجا هستند و به زندگی طبیعی خود ادامه می دهند پس آنها چطور باقی مانده اند اگر ما از سلاح شیمیایی استفاده نموده ایم؟ در واقع دروغگویی در خصوص این موضوع در رسانه های غربی و در سیاست های غربی محدویتی ندارد.

اسد درباره پیروزی اش در جنگ سوریه گفت: اگر بخواهیم دقیق باشیم، این جنگ، جنگ من نیست تا در آن پیروز شوم یا نشوم، زیرا طبق روایت غربی ها آنها سعی می نمایند این جنگ را به عنوان جنگ رئیس جمهوری که می خواهد در سمت خود باقی بماند، نشان بدهند اما این جنگ جنگ ملی یعنی جنگ ملت سوریه برابر تروریسم است. ما از آن موقع تا امروز گام های بزرگی در این جنگ برداشته ایم اما این بدان معنا نیست که ما پیروز شده ایم. هنگامی که تروریسم از بین برود، پیروز می شویم، تروریسم هنوز در شمال سوریه وجود دارد و مساله ای جدی تر از آن حمایتی است که از این تروریسم می گردد، ترکیه و کشورهای غربی چه آمریکا چه بریتانیا و فرانسه هنوز از تروریسم حمایت می نمایند بنابرین خیلی زود است که درباره پیروزی صحبت کنیم.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "مشروح مصاحبه رئیس جمهور سوریه با رسانه فرانسوی، اسد:با آمریکایی ها در هیچ چیز همکاری نکرده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشروح مصاحبه رئیس جمهور سوریه با رسانه فرانسوی، اسد:با آمریکایی ها در هیچ چیز همکاری نکرده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید